Nie taki seksuolog straszny, jak go malują. Z jakimi problemami warto udać się do specjalisty?

seksuolog (1)

Problemy dotyczące sfery seksualnej od zawsze związane były z poczuciem wstydu i przekonaniem, że nie należy o nich głośno mówić. Pomimo, że jest to obszar niezwykle ważny, nadal pozostaje tematem tabu. Wydaje się przecież, że „seks to moja prywatna sprawa!”. Słusznie, każdy ma prawo do swojej intymności oraz wyboru czy chce o niej rozmawiać.

Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, kiedy przeszkody w życiu erotycznym są na tyle silne, że uniemożliwiają poradzenie sobie z nimi samemu. Ich zasięg rozszerza się wówczas na inne dziedziny życia: związek, rodzinę, samopoczucie i nastrój, samoocenę, a nawet zdrowie. W takich momentach warto zmierzyć się ze swoim oporem i rozważyć decyzję o rozmowie z seksuologiem.

Z jakimi problemami do seksuologa?

Najczęściej w gabinecie seksuologa zgłaszane są problemy obejmujące potrzeby seksualne, oraz satysfakcję i doświadczanie przyjemności. Kochankowie skarżą się na niedopasowanie w tych kwestiach, a w ich związku często brakuje również komunikacji oraz otwartego wyrażania swoich uczuć i pragnień. Taka postawa sprawia, że pojawia się coraz więcej dyskomfortu i cierpienia związanego z życiem seksualnym.

Z różnych względów początkowo niepozorne sygnały u obu płci przybierają postać typowych problemów. Kobiety najczęściej zmagają się ze zmniejszeniem lub całkowitym brakiem potrzeb seksualnych oraz mają trudności w osiągnięciu orgazmu. Rzadziej występują dyspareunia, czyli ból podczas kontaktów seksualnych i pochwica objawiająca się skurczem mięśni pochwy utrudniającym odbycie stosunku. W życiu erotycznym mężczyzn najczęściej przeszkadzają przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji. Rzadziej skarżą się oni na zmniejszenie potrzeb seksualnych, wytrysk opóźniony czy brak orgazmu. Do seksuologa zwracają się też osoby, których preferencje seksualne uniemożliwiają tworzenie satysfakcjonujących związków (fetyszyzm, ekshibicjonizm itp.) oraz osoby mające zaburzenia w zakresie identyfikacji płciowej (transseksualizm, transwestytyzm). Oprócz wyżej opisanych, seksuolog może okazywać wsparcie również w innych obszarach  związanych przykładowo z rozwojem psychoseksualnym czy akceptacją swojej orientacji.

Czego można się spodziewać?

Pierwsze spotkanie z seksuologiem ma na celu rozpoznanie problemu, oraz jego przyczyn. Często na początkowym etapie konieczna może być konsultacja zarówno z seksuologiem – psychologiem jak i z seksuologiem – lekarzem. Ten drugi pomoże w sytuacji, kiedy powodem dysfunkcji jest stan zdrowia somatycznego. Natomiast psycholog lub psychoterapeuta zaangażuje się w momencie, gdy przyczyny leżą w sferze psychicznej. Mogą to być zarówno czynniki partnerskie, rozwojowe, osobowościowe czy społeczno-kulturowe. Najczęstszymi i najpoważniejszymi przyczynami są lęk i niska samoocena, błędne przekonania na temat seksu oraz zakłócenia w komunikacji pomiędzy partnerami. Źródeł natomiast można doszukiwać się w rygorystycznym wychowaniu, doświadczeniach traumatycznych i przemocowych, konfliktach rodzinnych czy trudnościach związanych z rozwojem i dojrzewaniem płciowym. To tylko niektóre z bardzo wielu indywidualnych uwarunkowań, które mogą mieć negatywny wpływ na życie intymne w dorosłym życiu.

W zależności od rodzaju i głębokości problemu proponowana jest terapia krótko lub długoterminowa. Może odbywać się ona indywidualnie, ale często konieczne są spotkania z parą w celu ustalenia i realizacji strategii pomocy. Na pierwszych sesjach zazwyczaj potrzebna jest edukacja i oswajanie tematu, a także pogłębienie rozumienia swojej seksualności. Następnym krokiem mogą być różnego rodzaju treningi, które pomagają zminimalizować objawy. W dalszej perspektywie dobre efekty może przynieść psychoterapia indywidualna lub partnerska. Niezależnie od drogi jaka prowadzi do celu, rolą seksuologa jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, atmosfery życzliwości i akceptacji, oraz zaoferowanie najlepszych metod pracy, które będą służyły zmianie.

Autor: Wioletta Karłowicz-Dul – psycholog, psychoterapeutka, seksuolog

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą psychoterapii

Dzień Kobiet

Najlepsze życzenia dla wszystkich Kobit z okazji ich święta! Pan Antoni z tej okazji napisał piękny wiersz, a my dołączamy się do życzeń 

Kobiecy Świat

Dziś przyjemnie czas spędzamy
Święto Kobiet właśnie mamy.
My mężczyźni was kochamy,
czasem nawet podziwiamy,
więc się klnę na moją duszę,
że Ci cześć dziś oddać muszę.

Dzieci mamy swe kochają,
wnuki babcie uwielbiają.
Naturalna słodycz wasza
czasem nawet nas rozprasza.

Są kobiety co zdradzają
inne pięknie zaś kochają.
Kiedy spyta ciebie czule
może wyprać ci koszulę?
Kiedy deszcz lub niepogoda
ona obiad na stół poda
czy ta troska o miłego
to naprawdę jest coś złego?

Wy kobiety o tym wiecie,
że mężczyźni są na świecie,
więc mężczyźni i kobiety
muszą tworzyć te duety.

Za urodę, pracowitość, poświęcenie
ja mężczyzna – was kobiety bardzo cenię.
Niech więc żyje dzisiaj nam
ten kobiecy piękny stan.

Aha

Podziękowanie

Bardzo dziękujemy firmie Direct Spain Tour https://directspaintour.com/ za okazaną pomoc!

direct_spain_tour

Harmonogram bezpłatnych wydarzeń dla seniorów na marzec 2018

 01.03 (czwartek) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 13:00-15:00
Spotkanie z osobami angażującymi się w działania Fundacji i organizowanie inicjatyw. Zapraszamy osoby, które chcą wprowadzić w życie swoje pomysły i/lub potrzebują wsparcia w kreatywności. Prowadzący Diana Wyrębek Walters i Kasandra Heredia. (Spotkanie w ramach Centrum Inicjatyw Wolontariackich Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

07.03 (środa) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 14.00 – 17.00
Warsztat „Praca z grupami zagrożonymi wykluczeniem i wykluczonymi społecznie”   Prowadzący: Kamila Sitkowska (Spotkanie w ramach Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

08.03 (czwartek) – Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4, godziny 15.00 – 18.00
Spotkanie z okazji Dnia Kobiet przyjaciół i pracowników Fundacji. W serdecznej atmosferze spędzimy czas przy poezji, muzyce i zajęciach nawiązujących do Dnia Kobiet. (Spotkanie w ramach Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

09.03 (piątek) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 11:00-14:00
Kawiarenka Varsavianistyczna – “Warszawskie Gry”. Spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby wspólnie spędzić czas przy grach strategicznych i edukacyjnych. Prowadzący: Diana Wyrębek Walters (Spotkanie w ramach Warszawskiego Inkubatora Międzypokoleniowego)

12.03 (poniedziałek) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 11.00 – 13.00
Superwizja dla wolontariuszy Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów. Spotkanie o wyzwaniach tych, którzy pomagają innym. Prowadzący Tomasz Rejent, Kasandra Heredia. (Spotkanie w ramach Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

14.03 (środa) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 14.00 – 17.00
Warsztat kreatywności Prowadząca: Elżbieta Hołoweńko (Spotkanie w ramach Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

16.03 (piątek) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 13.00 – 14.00
Joga śmiechu Prowadząca: Katarzyna Rembeza. Ze względu na ograniczenia salowe – na zajęcia OBOWIĄZUJĄ ZAPISY pod numerem telefonu: 733 563 311

22.03 (czwartek)  – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 13:00-15:00
Spotkanie z osobami angażującymi się w działania Fundacji i organizowanie inicjatyw. Zapraszamy osoby, które chcą wprowadzić w życie swoje pomysły i/lub potrzebują wsparcia w kreatywności. Prowadzący Diana Wyrębek Walters i Kasandra Heredia. (Spotkanie w ramach Centrum Inicjatyw Wolontariackich Warszawskiego Centrum Aktywności Seniorów)

26.03 (poniedziałek) – ul. Smolna 13, 4 piętro, godziny 14.00 – 17.00
Spotkanie międzypokoleniowe “Wielkanocne ozdoby” spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się przygotowywania tradycyjnych ozdób wielkanocnych. Prowadzący: Alicja Sidorowicz (Spotkanie w ramach Warszawskiego Inkubatora Międzypokoleniowego)

 

 ZAJĘCIA STAŁE:

Rusz głową! Trening pamięci i koncentracji – zapisy pod numerem telefonu 733-563-311
–  każdy czwartek, g. 15.00 – 16.00
Lokalizacja: ul. Smolna 13, 4 piętro.

Brydż dla seniorów – zapisy pod numerem telefonu 733-563-311 
– wtorki, g. 10-16, piątki, g. 15-20
Lokalizacja: ul. Smolna 13, 4 piętro.

Angielski z elementami rozwojowymi – poziom początkujący – grupy zebrane
–  czwartki, g. 11.00 – 12.00 – grupa pierwsza – zapisy pod numerem telefonu 733-563-311
– czwartki, g. 12.00 – 13.00 – grupa druga
Lokalizacja: ul. Smolna 13, 4 piętro

Projekty – „Warszawskie Centrum Aktywności Seniorów” oraz „Warszawski Inkubator Międzypokoleniowy”- są współfinansowane przez m.st. Warszawa, w ramach działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.

Więcej informacji na temat działań fundacji na stronie www.razem-fundacja.org i www.miedzypokoleniowo.pl
tel: 733 563 311 (telefon czynny od poniedziałku do piątku między 10-17)
e-mail: twojpsycholog2@nullgmail.com
adres: Warszawa, ul. Smolna 13, pok. 402 (IV piętro)

Audycja radiowa

28161475_2083806195199414_9070532184657286144_o 28161970_2083806198532747_3544286644274026754_o

Za nami audycja radiowa na temat samotności, a raczej, co zrobić, by nie czuć się samotnym. Kasandra HerediaDiana Walters oraz nasi wspaniali wolontariusze p. Stanisława i p. Antoni opowiedzieli o bezpłatnych działaniach skierowanych do seniorów. Wsparcie psychologiczne, wycieczki, spotkania międzypokoleniowe, treningi pamięci, to tylko niektóre z nich, które w ramach projektów miejskich organizuje nasza fundacja.

Niedzielną audycję znajdziesz tutaj KLIK

Podziękowanie

Dziękujemy serdecznie  Automobilis (https://automobilis.pl/)  za wsparcie działań naszej fundacji.

logo_automobilis1

O psychoterapii słów kilka…

takes longerresearchand planning

Każdy z nas miewa lepsze i gorsze momenty w życiu. Kiedy pojawiają się te gorsze, a wraz z nimi cały wachlarz trudności, zaczynamy zastanawiać się nad przyczyną tego co się dzieje, a w ślad za tym, nad sposobem poprawy sytuacji czy wyjścia z niej. Czasami jednak trudno jest dostrzec jakiekolwiek szanse i rozwiązanie. Problemy nawarstwiają się, a cierpienie staje się coraz większe. To tylko jeden z wielu przykładów sytuacji, w których może nam pomóc psychoterapeuta.

Przyczyn opisanych realiów może być wiele: nasilenie przykrych emocji i uczuć takich jak niepokój, lęk, przygnębienie, gniew, wstyd czy poczucie winy. Negatywne a nawet wrogie myślenie o sobie, destrukcyjne zachowania względem siebie, czy innych osób, a nawet dolegliwości somatyczne niewiadomego pochodzenia. Czasami problemy dotyczą nas samych, a czasami kontaktów z innymi ludźmi. Mamy poczucie, że bliskie relacje nas nie satysfakcjonują, a może mamy trudności z ich nawiązywaniem. Niekiedy nie potrafimy odnaleźć się w pracy, szkole, czy innych środowiskach. A czasem zwyczajnie czujemy, że chcielibyśmy lepiej rozumieć siebie, swoje potrzeby i uczucia, co byłoby niepodważalną okazją do rozwoju.

Psychoterapia może zaoferować każdemu coś wartościowego. Świadomość swoich reakcji, bycie w zgodzie ze sobą oraz poczucie kontroli nad własnym zachowaniem sprawiają, że żyje nam się lepiej i pełniej. Wyobraźmy sobie siebie za jakiś czas… Trudności już nas tak nie przytłaczają bo potrafimy sobie z nimi radzić. Na co dzień towarzyszy nam spokój, radość i pełnia energii. Wierzymy w swoje możliwości, akceptujemy siebie i mamy odwagę realizować własne pragnienia. Odnosimy sukcesy bo podejmujemy wyzwania, a gdy się to nie udaje potrafimy przeżywać i akceptować również przykre doświadczenia. Jesteśmy dla siebie przyjacielem, ale i wśród bliskich osób czujemy się dobrze.

Może wydawać się to magiczne, ale psychoterapia to nie magia. Psychoterapia to wyjątkowe spotkanie dwóch osób: klienta i psychoterapeuty. Celem tego spotkania jest wspólna podróż, w trakcie której klient przemierza różne drogi, czasami powraca do starych, czasami odkrywa nowe i dotąd nieprzebyte. Podczas tej wędrówki psychoterapeuta tworzy warunki do tego by klient mógł odkrywać w sobie to, co było dotąd nieznane, aby rozwijał rozumienie siebie i wykorzystywał je do świadomego decydowania o swoim zachowaniu. Psychoterapia pomaga wziąć odpowiedzialność za własne życie i osobisty rozwój, dlatego ważna jest świadomość, że w trakcie tej podróży to klient będzie stawiał kolejne kroki i podejmował dojrzałe decyzje. Psychoterapeuta będzie mu w tym towarzyszył, będzie pomagał dostrzegać potencjał do wyboru najlepszej ścieżki, tak by doszedł do miejsca, w którym czeka bardziej świadome i pełniejsze życie.

W trakcie psychoterapii klient przypomina sobie doświadczenia z przeszłości, a niekiedy wybiega myślami w przyszłość. Wielokrotnie porusza tematy trudne, bolesne, czasem niewygodne czy wstydliwe. Czasami taka perspektywa może niepokoić i zniechęcać. To naturalne, że obawiamy się dotykania tego co przykre i kłopotliwe. Jednak tym razem klient nie jest z tym sam. Pracując z psychoterapeutą doświadczy niecodziennej relacji, która będzie stanowiła solidny fundament do dalszej pracy. Fundamentem tym będzie poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i ciepła. Życzliwa i autentyczna postawa psychoterapeuty pomoże odkrywać nowe perspektywy, a porzucać to co przeszkadza i niszczy. Stworzy ona okazję do bycia blisko siebie, obserwowania i rozumienia swoich potrzeb, oraz korektywnego przeżywania swoich uczuć.

Szukanie pomocy u psychologa czy psychoterapeuty może być postrzegane jako słabość i brak umiejętności do poradzenia sobie z trudną sytuacją. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, sięgnięcie po pomoc specjalisty wymaga odwagi i determinacji, oraz siły która pozwoli ten zamiar zrealizować. Gdy uczynimy ten pierwszy trudny krok, kolejne wydają się być łatwiejsze, gdyż od tej pory idziemy już RAZEM – my i nasz psychoterapeuta.

Autor: Wioletta Karłowicz-Dul – psycholog, psychoterapeutka, seksuolog

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą psychoterapii

Walentynkowo

28060977_2075805785999455_5892585002197857549_o

Z okazji Walentynek życzymy Wam niekończącej się miłości. Jednak nie zapominajmy, że aby kochać kogoś, trzeba najpierw pokochać samego siebie <3

Wolontariusz to brzmi dumnie

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wolontariacie w Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM. Film został stworzony w ramach projektu Warszawskie Centrum Aktywności Seniorów współfinansowanego przez m.st Warszawę.

Witamy nową terapeutkę w zespole

IMG_7595 v

Do naszego zespołu dołączyła Wioletta Karłowicz-Dul – psycholog, psychoterapeutka, seksuolog

Pani Wioletta pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi, prowadzi psychoterapię, poradnictwo seksuologiczne i terapię seksualną. Zaprasza osoby, które odczuwają cierpienie z powodu różnego rodzaju problemów osobistych czy interpersonalnych, borykające się z problemami seksualnymi czy znajdujące się w sytuacjach kryzysowych.

Więcej informacji o naszych terapeutach znajdziesz TUTAJ