Od niedawna w światowej sprzedaży są lalki Barbie o różnych kształtach sylwetki – wysoka, drobna i krągła. Czyżby superszczupła dotąd Barbie powoli odchodziła do lamusa? Jak ta zmiana figury popularnej lalki wpłynie na dzieci? Zapytaliśmy o to psychologa dziecięcego, panią Kamilę Sitkowską!
Nowe lalki na rynku zabawek
Zabawa rozwija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ale też uczy i objaśnia rzeczywistość. Dziecko w twórczej zabawie często utożsamia się z bohaterami bajek, ucieleśnia różne postaci i odgrywa role. To, kim oni są i jakie mają atrybuty, na pewno ma wpływ i znaczenie.
Lalka Barbie od dawna była symbolem piękna, kobiecości, sukcesu i wielu możliwości. Jej kolejne odsłony pokazywały kobiety sprawcze, niezależne i inspirujące. Barbie-księżniczka, bizneswoman, matka, syrena, dżokejka, z nieograniczoną szafą, pojazdami i talentami. W tych licznych odsłonach niezmienny pozostawał obraz ciała lalki. Nie raz zarzucano mu brak realności, nieosiągalny perfekcjonizm lub promowanie złych wzorców. Obrońcy Barbie przypominali, że to tylko zabawa, w której dziewczynka ma prawo wcielać się w bajkowo doskonałą postać. Obecnie dylemat został rozstrzygnięty poprzez wprowadzenie na rynek lalek Barbie o różnych rozmiarach i proporcjach ciała zbliżonych do naturalnych.
Z jednej strony jest to zwyczajne poszerzenie bogatej palety możliwości. Skoro Barbie może być blondynką lub brunetką, sportsmanką lub wróżką, to dlaczego nie może być także kobietą niską lub wysoką, szczuplejszą lub grubszą, o bladej lub śniadej cerze?
Zalety lalek o różnych sylwetkach
Ta nowość to coś więcej niż szerszy wybór. To także akceptacja dla różnorodności, jaką przejawia nasza fizyczność, oraz uznanie braku jednego słusznego kanonu piękna. Dzięki temu my, dorośli, możemy kształtować w dzieciach przekonanie, że każdy bez względu na typ urody ma prawo do spełnienia, sukcesu i piękna.
Cały artykuł znajdziesz TUTAJ