Dzieci są ekspertami od swobodnej ekspresji, twórczej zabawy i niekonwencjonalnych sposobów widzenia świata i wykorzystywania różnych przedmiotów. Twórczość i swobodne wyrażanie siebie są naturalnie przypisane okresowi wczesnego dzieciństwa. Dorosłość niestety często zapomina, co to znaczy zabawa, nieograniczone możliwości czy pełnia barw. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że twórczość dziecka może zostać szybko zahamowana lub niewspomagana – szybko wygaśnie. Przywrócenie jej w dorosłości natomiast zwykle wymaga wysiłku i stopniowego wyzbywania się nałożonych jej ram. Co zatem robić, żeby wspierać twórczy potencjał u dzieci?
Obserwacja i potwierdzanie
Wczesne dzieciństwo jest nazywane niekiedy wiekiem autonomii i inicjatywy. Dziecko czerpie radość i satysfakcję z robienia różnych rzeczy samodzielnie i podejmowania wyzwań. Rodzic może wspomagać lub hamować działania malca. Postawa opiekuna, który jest obecny, towarzyszy, obserwuje, nazywa i pochwala działania i samodzielność dziecka sprzyja poczuciu sprawstwa i chęci wyrażania siebie. Kiedy pozwalamy dziecku na próbowanie różnych możliwości wzmacniamy w nim otwartość i uczymy wyboru. Kiedy przeciwnie – nie interesujemy się malcem, wyrażamy dezaprobatę czy obawy co do jego pomysłów powodujemy narastanie w dziecku wstydu i poczucia winy, które stopniowo będą wycofywały go z podejmowania działań.
Kiedy więc Twoje dziecko zaczyna jakąś czynność lub próbuje nowej dla siebie aktywności wzmacniaj go pozytywnym komentarzem. Możesz nazywać to co robi, mówiąc: „o widzę, że budujesz wieżę” i wzmacniać działanie poprzez komentowanie „ciekaw jestem jaka ona będzie?”. Czasami wystarcza samo uważne obserwowanie zabawy dziecka. Po skończonej aktywności można zapytać malca o jego odczucia np: ”jak czułeś się, budując coraz wyższą budowlę? Czy to było łatwe czy trudne, byłeś zadowolony, czy obawiałeś się, że wieża się zawali?” i przekaż własne: „miło mi było patrzeć, jak się starasz wykonać jak najwyższą budowlę. Czułam dumę, kiedy widziałam jak wysoko udaje Ci się ją wznosić”.
Cały artykuł znajdziesz TUTAJ