PSYCHOTERAPIA TAŃCEM I RUCHEM

Słuchając głosu ciała

Czym jest nurt DMT?

Psychoterapia Tańcem i Ruchem (Dance Movement Therapy) podobnie jak inne nurty psychoterapii opiera się na świadomym i zamierzonym zastosowaniu uznanych zasad psychoterapii, metod klinicznych i postaw interpersonalnych, w celu pomagania ludziom w zmianie ich zachowań, procesów poznawczych, sposobu przeżywania emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z terapii uważają za pożądany (Prochaska i Norcross, 2006).

Jest tu nurt skoncentrowany na relacji klient – terapeuta, opartej na akceptacji, empatii i autentycznej obecności. Przebiega ona zarówno na poziomie werbalnym, jak i pozawerbalnym, co daje możliwość wsłuchania się w głos ciała.

DMT wyróżnia wykorzystanie ruchu w proces terapii, tak naturalnego a jednocześnie często pozostającego poza obszarem naszej uwagi. Obserwacja i analiza ruchu, wykorzystanie metafory ruchowej oraz doświadczania siebie w działaniu sprawia, że proces staje się twórczą podróżą i pozwala na wzbogacenie świadomości o treści płynące bezpośrednio z ciała człowieka.

Dla kogo może być pomocna Psychoterapia Tańcem i Ruchem?

Wielu dorosłych gubi się w nazywaniu swoich uczuć, ma problem z opisaniem tego co dzieje się w ich wnętrzach lub tak silnie trzyma się często niekorzystnych schematów myślowych, że proces werbalnej terapii może trwać latami, być wyczerpujący lub utknąć w martwym punkcie. Skorzystanie z włączenia w proces terapeutyczny pracy z ciałem i ruchem pozwala na uruchomienie nowych zasobów i czynników leczących. Dlatego może to być wspierająca metoda dla każdego człowieka, który chce zwiększyć samoświadomość włączając w relację terapeutyczną kanały pozawerbalne.

W szczególności praca metodą DMT zalecana jest:

  • Osobom żyjącym w przewlekłym stresie lub po doświadczeniach traumatycznych,
  • Doświadczającym stanów depresyjnych, przytłoczonym codziennością, odczuwającym niepokój ciężki do opisania słowami,
  • Przeżywającym stratę, żałobę lub emocjonalną pustkę,
  • Posiadającym trudności w wyrażaniu emocji, doświadczaniu bliskości lub budowaniu relacji,
  • Odczuwającym cielesny dyskomfort, napięcie lub dolegliwości psychosomatyczne,
  • Cierpiącym na zaburzenia lękowe, PTSD, autyzm, choroby somatyczne w tym nowotworowe, zaburzenia odżywiania.
Jak wygląda w praktyce?

Ruch pojmowany jest przez psychoterapeutę DMT bardzo szeroko. W jego zakres wchodzi zarówno postawa ciała, jak i oddech, gestykulacja, ruch spontaniczny, improwizowany, a także bezruch czy przepływ napięcia w ciele. Odczucia cielesne są omawiane z terapeutą, który pomaga w odkodowywaniu ich znaczeń, ujawnianiu się ważnych dla klienta doświadczeń czy przeżywaniu nowych schematów. W praktyce ruch przeplata się w bardzo różnej proporcji ze słowem, a omówienie doświadczeń jest integralną częścią procesu. W związku z tym klient nie musisz posiadać żadnych zdolności ruchowych, tanecznych ani swobody w kontakcie z własnym ciałem. Wystarczy jego otwartość na poznawanie mądrości własnego ciała i zgoda na podjęcie takiego procesu razem z terapeutą.

Co oferujemy w Fundacji RAZEM?

W naszej Fundacji Psychoterapię Tańcem i Ruchem prowadzi Kamila Sitkowska w formie psychoterapii indywidualnej. Dodatkowo organizujemy grupowe warsztaty rozwojowe z wykorzystaniem techniki pracy DMT. W celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji zapraszamy na konsultacje ze specjalistą.

Jak skorzystać z pomocy?

  1. Zapoznaj się z Regulaminem świadczonych usług
  2. Zapoznaj się z Cennikiem świadczonych usług
  3. Zadzwoń 733 563 311 lub napisz do nas emaila twojpsycholog2@gmail.com w celu umówienia się na dogodny termin.
  4. Dokonaj wpłaty zgodnie z cennikiem umieszczonym na stronie internetowej na rachunek Bank BNP Paribas 40-1750-0012-0000-0000-2305-3276 tytułem „Psychoterapia”

UWAGA! Za konsultacje można zapłacić jedynie przelewem. Nie ma możliwości płatności gotówkowej przed umówionym spotkaniem.