Nie każ mu się „ogarnąć”, „wziąć się w garść” czy przestać narzekać. Chory na depresję potrzebuje wsparcia – jak je okazywać?

categorykategorie: Uncategorized

Życie z chorym na depresję nie jest łatwe – bliski takiego pacjenta powinien wiedzieć, jak z nim postępować, czego mu nie mówić i jak go wspierać na co dzień (zarówno słownie, jak i fizycznie). Tylko jak pomóc osobie z depresją? Czego potrzebuje, a co może pogłębiać jej stan?

Dorota Wojciechowska – psycholog, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org) – pomaga nam zrozumieć, w jakim stanie jest osoba chorująca na depresję i jak powinniśmy wspierać ją, nie szkodząc i nie wywołując w niej dodatkowego poczucia winy.

Jak rozpoznać depresję u bliskiej nam osoby? Depresja – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Dorota Wojciechowska: Zdarza się, że rozpoznanie depresji u bliskiej osoby stwarza trudności. Depresja często kojarzy się ze smutkiem, apatią, zniechęceniem, wycofaniem. Jej objawy mogą jednak przybierać także inną formę. Osoba chorująca niekiedy staje się drażliwa, wybucha złością. Bywa też tak, że odczuwa różnego rodzaju bóle fizyczne nie mające konkretnego uzasadnienia medycznego.

Wskazówką, że coś dzieje się z naszym bliskim, może być zmiana jego zachowania. Osoba chorująca rezygnuje z dotychczasowej aktywności. To wszystko, co do niedawna sprawiało satysfakcję, zainteresowania, pasje, nagle staje się nieważne. Mogą pojawić się problemy ze snem, wczesne wybudzanie i niemożność ponownego zaśnięcia, utrata apetytu lub paradoksalnie wzmożony apetyt, spadek bądź wzrost wagi.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ (klik)

Poprzedni wpis
Wychwycenie wczesnych objawów depresji znacząco ułatwia leczenie tej choroby. Jak je rozpoznać?
Następny wpis
Podziękowanie