Razem po siłę. Poradnik, jak dbać o dobrostan psychologiczny: Gdzie szukać pomocy w razie kryzysu

categorykategorie: bezpłatne

Zapraszamy do przeczytania ostatniego już rozdziału poradnika, wydanego w ramach autorskiego programu RAZEM PO SIŁĘ, na temat zdrowia psychicznego seniorów. Tym razem dowiecie się, gdzie szukać pomocy w razie kryzysu i choroby.

Doświadczenie kryzysu bądź choroby często mobilizuje nas do poszukiwania pomocy. Na tym etapie pojawiają się pytania, gdzie się zgłosić, by ją uzyskać, i wsparcia jakiego specjalisty potrzebujemy. Poniżej znajdziemy opis takich miejsc i osób świadczących pomoc wraz z bazą przykładowych placówek. Co ważne, to tylko niektóre z nich. Jeżeli nie znajdujesz tu odpowiedniej dla siebie, zadzwoń do nas pod numer telefonu zaufania. Obecnie baza miejsc świadczących bezpłatną pomoc jest długa: szpitale, ośrodki zdrowia, poradnie zdrowia psychicznego, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, ośrodki uzależnień i współuzależnień, ośrodki interwencji kryzysowej, punkty informacyjno-konsultacyjne, ośrodki opiekuńcze itp.

Geriatra – jest lekarzem medycyny zajmującym się leczeniem osób w wieku podeszłym. Odpowiada za diagnostykę, profilaktykę geriatryczną i koordynację leczenia farmakologicznego u seniorów doświadczających wielochorobowości. Geriatra podpowie, jak spowolnić i opóźnić proces starzenia oraz zwiększyć samodzielność.
Psychiatra – jest specjalistą zajmującym się zdrowiem psychicznym, diagnostyką i leczeniem zaburzeń. Odpowiada za farmakoterapię, a także psychoterapię, dobiera formę leczenia w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Leczenie odbywa się w formie cyklicznych spotkań w poradni lub szpitalu.

Psycholog – zadaniem tego specjalisty jest pomoc w kryzysowych sytuacjach, trudnych relacjach, stanach choroby, trudnościach sytuacyjnych itp. Psycholog stawia diagnozy i poszukuje rozwiązań dla trudności, z którymi mierzy się pacjent. Spotkania polegają głównie na rozmowie dającej wsparcie.

Pracownik socjalny – specjalizuje się w udzielaniu pomocy i wsparcia osobom w trudnej sytuacji życiowej, np. gdy brakuje im podstawowych środków i warunków do przetrwania. Rozwiązuje przyczyny problemów bytowych, udziela pomocy materialnej i wsparcia psychologicznego oraz uczy samodzielnego rozwiązywania problemów.

















Poprzedni wpis
Bezpłatny webinar 21.11.2022
Następny wpis
Wsparcie psychologiczna dla dzieci, seniorów, osób doświadczających przemocy, uchodźców z Ukrainy