To pytanie często nurtuje osoby, które doświadczają trudności w byciu autentycznymi w swoich relacjach. A dla osób o wysokiej wrażliwości i empatii może to być wyjątkowo palące pytanie. Często zastanawiamy się, czy pokazanie naszej prawdziwej natury – z naszymi słabościami, lękami i potrzebami – zaszkodzi relacji czy ją wzmocni. Czy nasza autentyczność zostanie przyjęta i zrozumiana przez naszych bliskich, czy też zostaniemy odrzuceni lub niedocenieni?
Szczególnie jest to trudne dla osób, które jako dzieci musiały być grzeczne i “jakieś”( tu możesz sobie wpisać to czego oczekiwali od Ciebie rodzice) by zyskać aprobatę lub w ogóle być zauważone.
Gdy się rodzimy instynkt podpowiada nam, że aby przetrwać potrzebujemy dorosłej osoby, która o nas zadba i zapewni przetrwanie. Dlatego dla tej NAJWAŻNIEJSZEJ RELACJI zrobimy wszystko. Nie tylko wyrzekniemy się autentyczności ale też weźmiemy na siebie winę za złą relację z rodzicem czy opiekunem i odpowiedzialność by ją utrzymać. Uwierzymy, że jesteśmy niewystarczający, źli, wadliwi bo tylko tak nadal możemy kochać te najbliższe nam osoby i nie stracić ich.
I z tą wiedzą o sobie i innych, o byciu w relacjach wchodzimy w świat. I któregoś dnia budzimy się wyczerpani braniem odpowiedzialności za innych z poczuciem niezrozumienia i wykorzystania. Czasem też odkrywamy, że tkwimy od lat w relacji przemocowej, toksycznej.
Smutne, czyż nie?
Jednakże, droga do satysfakcjonujących relacji nie zawsze musi być wyborem między byciem sobą a byciem w relacji.
Autentyczność może być fundamentem zdrowych i trwałych związków.
A odwaga, by być sobą wobec siebie i wobec innych, może przyciągać ludzi, którzy szanują i akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy, z którymi będziemy czuć się szczęśliwi.
To świadomość potrzeb, wartości, granic zarówno swoich jak i partnera oraz szczere i otwarte komunikowanie ich, pozwala budować to zrozumienie i zaufanie, za którymi tęsknimy w byciu z innymi. Tworzeniu przestrzeni, gdzie obie strony czują się usłyszane, akceptowane i wspierane, będąc jednocześnie wiernymi sobie.
Stanie się autentyczną/ autentycznym jest pewnie wymagającym i niełatwym zadaniem, ale wierzę w Ciebie, że potrafisz to zrobić!
Może wesprze Twoją wytrwałość w dążeniu do tego celu zadanie sobie pytania, które porusza uczestniczki/uczestników warsztatów:
“Jak inni mają szanować Twoje potrzeby jak Ty ich nie szanujesz?”
Przypominamy o trwających zapisach na warsztat rozwojowy z budowania relacji i skutecznej komunikacji. Więcej informacji o warsztacie znajdziesz TUTAJ