Zapraszamy do udziału w psychoterapii grupowej prowadzonej metodą psychoanalityczną
O co chodzi w analizie grupowej?
W psychoterapii grupowej możliwe staje się zrozumienie, co uniemożliwia mi korzystne dla siebie funkcjonowanie w relacjach: zarówno w tych najbliższych – z partnerem, dziećmi, rodzicami, jak również w większych grupach społecznych – w pracy, na uczelni, w relacjach towarzyskich. Obok intelektualnego zrozumienia źródeł trudności w relacjach, metoda analityczna daje możliwość ponownego przeżycia trudnych uczuć w bezpiecznym miejscu jakim jest grupa. Wyrażenie często długo skrywanych uczuć daje możliwość uczenia nowych, lepszych dla siebie sposobów bycia w relacjach.
Grupa analityczna – co warto jeszcze o niej wiedzieć?
– Terapeuta wraz z pacjentem w czasie wstępnych konsultacji określają, jakie jest źródło trudności danej osoby i w czym psychoterapia ma jej pomóc. Psychoterapia grupowa ma na celu pomoc poszczególnym osobom w rozwiązaniu ich trudności. Dzieje się to w grupie i poprzez grupę.
– Pacjenci mają wiele swobody, mogą mówić wszystko, co im przychodzi do głowy, interakcje między członkami grupy przybierają formę swobodnie toczącej się rozmowy. Brak narzucania struktury sesji pozwala wyłonić się trudnościom, jakie dane osoby mają w relacjach i komunikacji z innymi w swoim codziennym życiu.
– Swoboda procesu terapeutycznego pozwala także na wyłonienie się treści nieświadomych, które po części kierują naszymi działaniami. Ich uświadomienie i zrozumienie zwiększa świadomość siebie i pozwala w większym stopniu wpływać na własne decyzje i wybory.
Mity o psychoanalizie
– Jest to metoda terapii dla osób głębiej zaburzonych. Jest to zupełna nieprawda. Twórca psychoanalizy – Zygmunt Freud leczył głównie nerwice, czyli zaburzenia na wyższym już stadium rozwoju psychicznego. Dopiero później zaczęto stosować psychoanalizę do leczenia poważniejszych zaburzeń – zaburzeń osobowości oraz stanów po przebytych psychozach.
– Psychoanaliza to leżenie na kozetce – jeszcze część analityków stosuje taką formę leczenia, jednak obecnie dominuje już tradycyjna forma kontaktu – analityk i pacjent siedzą obok siebie na fotelach.
– Psychoanaliza to jedynie analiza snów, przejęzyczeń i fantazji. Nieprawda. Jest to oczywiście część analizowanego materiału, ale istotą kontaktu terapeutycznego jest prawdziwa relacja między pacjentem a terapeutą. Relacja ta ma również charakter przeniesieniowy – pacjent przenosi na analityka pragnienia, rozczarowania, oczekiwania, przeżycia, jakie żywił lub żywi do ważnych osób ze swojego życia.
– Psychoanaliza to metoda „magiczna”. Nieprawda. Od Freuda do czasów współczesnych powstało mnóstwo naukowych opracowań dotyczących metody psychoanalitycznej. Na założeniach psychoanalizy w mniejszym lub większym stopniu opierają się wszystkie metody psychoterapii.