Swobodnie tocząca się dyskusja jest treścią procesu grupowego. Uczestnicy mogą mówić wszystko, co przychodzi im do głowy odnośnie siebie samych, innych członków grupy oraz psychoterapeuty. Swobodna wymiana sprawia, że każdy uczestnik zaczyna tworzyć relacje w podobny sposób jak robi to w życiu codziennym. Pozwala to na dostrzeżenie trudności, specyficznych wzorców relacji i tego co utrudnia tworzenie dobrych i satysfakcjonujących więzi z innymi.
Uczenie się dostrzegania i rozumienia treści nieświadomych. Jednym z założeń metody psychoanalitycznej jest potężna rola nieświadomości w codziennym funkcjonowaniu. Wiele spośród zbyt trudnych przeżyć i doświadczeń człowieka ulega jakby zapomnieniu i umieszczeniu w nieświadomości. Nie oznacza to, że treści te nie mają wpływu na nasze życie. Wręcz przeciwnie. Są obecne w naszym myśleniu, przeżywaniu, jak również w działaniu i codziennych wyborach. W grupie analitycznej jest miejsce na nabywanie umiejętności dostrzegania wpływu nieświadomości na to, co mówimy i robimy. Treści nieświadome są jakby „przenoszone”do świadomości, co pozwala uczestnikom na coraz większe rozumienie siebie i świadome kierowanie swoim życiem.
Doświadczanie korektywnego przeżycia emocjonalnego – w grupie psychoanalitycznej jest miejsce nie tylko na zrozumienie swoich działań, wyborów, trudności, ale również na ponowne przeżycie emocji, które towarzyszyły lub towarzyszą uczestnikom podczas kluczowych wydarzeń i relacji z ich życia. Przeżywanie tych emocji w bezpiecznym środowisku jakim jest grupa pomaga w nadawaniu im nowego znaczenia.