Czym wyróżniają się osoby z osobowością borderline?

categorykategorie: Bez kategorii

depresja

Zdarza się, że znamy lub spotykamy osoby, które z jednej strony pragną bliskich relacji, z drugiej zaś panicznie się ich boją. W swoich związkach funkcjonują pomiędzy idealizowaniem drugiej osoby i pragnieniem zlania się z nią a gwałtownym przerywaniem i odrzucaniem relacji. Takie zachowanie charakteryzuje osoby z osobowością z pogranicza (osobowością borderline).

Czym jest borderline?

 Zaburzenia borderline nie powinny być rozważane w kategorii choroby, a raczej jako zaburzenie organizacji osobowości. Borderline określane jest jako osobowość z pogranicza z uwagi na niestabilność emocjonalną i stałe huśtawki nastrojów (w klasyfikacji ICD 10 osobowość z pogranicza jest podtypem osobowości chwiejnej emocjonalnie).

Co jest najbardziej typowe w funkcjonowaniu osobowości borderline?

– Niezwykle silne jest pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z drugą osobą i jednoczesny lęk dwojakiego rodzaju. Po pierwsze lęk przed „pochłonięciem” przez drugą osobę, a po drugie – lęk przed porzuceniem przez nią.

-Przeżywanie silnego napięcia emocjonalnego, które nierzadko skutkuje takimi zachowaniami jak: okaleczanie się, próby samobójcze, doświadczanie przemijających stanów psychotycznych (np. urojeń prześladowczych).

– Skrajne przeżywanie innych osób, trudność w przyjęciu faktu, że ktoś może być czasami dobry, czasami zły, raz potrafi zranić, innym razem ukoić. W związku z tym postawy wobec innych często się zmieniają – od uwielbienia do nienawiści.

– Zachowania impulsywne, które mogą wyrażać się w nadużywaniu substancji psychoaktywnych, perwersjach seksualnych, zaburzeniach odżywiania, wybuchach złości.

– Zaburzenia tożsamości (mogą się wyrażać poprzez niestabilną karierę zawodową lub problemy z identyfikacją seksualną).

– Emocjonalna niestabilność (dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejść w stan silnego przygnębienia i takie zmiany mogą się często powtarzać).

– Brak stabilności postrzegania siebie (wysoka samoocena w jednej chwili może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności).

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Poprzedni wpis
Problemy z dzieckiem – ADHD, autyzm, mutyzm, dziecięca depresja, kryzys rozwojowy- kiedy i gdzie szukać pomocy
Następny wpis
GRUPY TERAPEUTYCZNE 2016