Rozstanie rodziców dotyczy dziecka w sposób bezpośredni. Zmienia jego dotychczasową sytuację i stawia w obliczu nowej, często niechcianej rzeczywistości.
Każda rodzina to niepowtarzalna historia. Rozwód może być nagły lub ciągnąć się latami, oznaczać tragedię dla członków rodziny lub być uwolnieniem od długotrwałych cierpień i konfliktów. Dodatkowo każde dziecko ma swój specyficzny wewnętrzny świat oraz indywidualne sposoby reagowania na zmiany. Nawet rodzeństwo może reagować w różny sposób na tę samą sytuację.
Dlatego nie ma „złotych recept” ani rad, które w każdej sytuacji da się zastosować. Można jednak wyodrębnić metody pomocy dzieciom, które wspierają je w przepracowaniu tematu straty i adaptacji do nowej sytuacji oraz zachowania szkodliwe dla kształtującej się struktury psychicznej dziecka.
Warto przyjrzeć się, czym dla dziecka jest rozstanie rodziców i jakie problemy może wnosić w jego życie. Poznanie i nazwanie dziecięcych konfliktów, a także potencjalnych konsekwencji rozwodu rodziców, ma na celu lepsze zrozumienie jego świata oraz świadome, wspierające reakcje ze strony opiekunów.
Nie chodzi tu o obwinianie się za sytuację, w jakiej znalazło się dziecko w wyniku spraw świata dorosłych. Czasem rozwód wiążę się z ochroną dziecka przed jeszcze gorszą sytuacją, czyli np. życiem w nieustannym napięciu. Konsekwencje życia u boku nieszczęśliwych rodziców w jednym domu mogą być dużo bardziej dotkliwe niż w sytuacji posiadania dwóch domów, dających wartościowe wzorce. Dlatego nie warto rozwijać w sobie wyrzutów, tak samo jak zaprzeczać trudnej sytuacji dziecka po rozstaniu.
Żałoba po rodzinie
Choć czasem trudno to przyznać, to jednak dotychczasowy dom przestanie istnieć. Nawet jeśli dziecko zostaje w tym samym miejscu, to „my” rodzinne zmienia się bezpowrotnie. Naturalne jest więc, że mogą się pojawiać emocje, uczucia i reakcje podobne do tych, które towarzyszą trudnym życiowym stratom.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ