Rodzice są dla dziecka fundamentalną bazą. To dzięki relacji z opiekunami młody człowiek ma możliwość wykształcenia pierwszej więzi, która będzie pracować w nim przez całe życie. Budowanie poczucia bezpieczeństwa, wzajemnego zrozumienia i zaufania to jedno z kluczowych wyzwań rodziny. Każdy wiek posiada wyzwania i niepokoje naturalne dla rozwoju człowieka. Dziecko dorastając przechodzi wiele etapów nim jego poznawczy i emocjonalny system postrzegania świata będzie ukształtowany i dojrzały. Warto o tym pamiętać kiedy rodzina napotyka kryzys, a emocje towarzyszące burzliwym okresom mogą prowadzić do nie konstruktywnych zachowań wobec dzieci.
Rozpad rodziny
Rozstanie rodziców jest jednym z najczęściej występujących trudnych doświadczeń życiowych dzieci. Zmiana ta jest źródłem silnego stresu dla wszystkich członków rodziny. Młody człowiek nie potrafi w pełni zrozumieć przyczyn rozpadu dotychczasowego systemu. Coś co znał i oswoił bezpowrotnie znika. Może to wiązać się z poczuciem dezorientacji, winy, złości i smutku. Frustracja może być wyrażana wprost do rodziców lub jednego z nich lub komunikowana pośrednio poprzez problemy z nauką, rówieśnikami, apatię czy zachowania agresywne. Czasami dziecko widząc zatroskanych rodziców nie chce sprawiać im dodatkowych problemów i unika wyrażania niepokoju. Takie zachowanie może prowadzić do zamykania się w sobie i emocjonalnej izolacji.
Klimat rozwodu
Uznanie straty jaką jest rozpad rodziny oraz zaakceptowanie faktu, że jest to trudny etap sprzyja pożegnaniu dotychczasowego ogniska domowego i zapobieganiu negatywnym konsekwencjom. To nie sam rozwód jest najgorszy dla dziecka, a wydarzenia z nim związane, towarzyszący mu klimat i stany jakie przechodzi rodzina przed, po i w trakcie samego rozwodu. Dziecko pragnie bliskiej więzi z obojgiem rodziców. Jest szczególnie wyczulone na przekaz emocjonalny więc wrogie nastawienie do siebie dorosłych wywołuje w nim konflikt lojalności. Chce kochać oboje rodziców nawet jeśli oni nie kochają się już nawzajem. Umożliwienie dziecku kontaktu i budowania własnego obrazu rodzica jest niezwykle ważne. Nie może się to zadziać kiedy dziecko jest świadkiem kłótni dorosłych lub wysłuchiwania wzajemnych pretensji.
Wspierające zachowania
Dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladowanie. Wzorce rodzinne przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało szczęśliwy obraz rodziny oraz relacji międzyludzkich zadbaj o jego bezpieczeństwo w sytuacji konfliktu oraz rozwodu.
Szacunek wobec świata dziecka
Znajdź czas i miejsce do rozwiązywania konfliktów z partnerem, tak by dziecko nie było świadkiem Waszych kłótni. Pamiętaj, że kiedy buzują emocje może być trudno ustalić nawet najdrobniejsze kwestie związane z wychowaniem, a zwyczajna rozmowa o odebraniu ze szkoły może się skończyć awanturą. U dziecka może to wywołać poczucie winy i obawy, które zaważą na jego poczuciu własnej wartości. To wysoka cena dlatego warto zorganizować trudne rozmowy dorosłych tak, by nie angażować w nie dziecka. Jeśli nie możecie znaleźć kompromisu warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą przejść przez burzliwy etap.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ