Kiedy nadmierna dbałość o to, co jemy staje się zaburzeniem?

categorykategorie: Bez kategorii

Chcąc zachować zdrowie zaczynamy zwracać uwagę na żywność, którą wybieramy. Jemy coraz więcej warzyw i owoców, dbamy o regularność posiłków. Paradoksalnie, nawet taki sposób odżywiania może okazać się dla nas szkodliwy.

Kiedy tak się dzieje?

Restrykcyjne zabieganie o wyselekcjonowane, ekologiczne produkty powoduje, że codzienne funkcjonowanie zostaje podporządkowane tylko temu, aby na stole pojawiła się żywność, która spełniają wyznaczone kryteria. Jakiekolwiek odstępstwo wywołuje lęk o własne zdrowie a nawet o życie. Brak możliwości zdobycia konkretnego produktu wymusza niekiedy rezygnację z jedzenia w ogóle w obawie, że mniej zdrowy zamiennik wywoła groźne spustoszenie w organizmie. Na bazie takich właśnie obsesyjno-kompulsywnych zachowań krążących wokół zdrowego jedzenia powstaje jedno, z obecnie coraz częściej obserwowanych zaburzeń odżywiania.

Jest to Ortoreksja: z greckiego ortho – prawidłowy, orexis – apetyt

Trudna do wykrycia przez lekarzy, podstępna, jak niewinnie zaczynające się uzależnienie, wprowadza w błąd samą już nazwą.

Po czym rozpoznać, że to właśnie Ortoreksja?

Gdy nasze myśli zaczynają krążyć wokół tego co jemy, gdy większość czasu poświęcamy na to aby planować zakupy spożywcze a zjedzenie posiłku poza domem lub jedyną akceptowalną przez nas restauracją staje się niemożliwe do zaakceptowania, zatrzymajmy się na chwilę i zadajmy sobie pytanie „Czy jeszcze chcę czy już muszę wybierać to, co zdrowe?”.

Kto jest podatny na Ortoreksję?

Różnimy się podatnością na wystąpienie uzależnienia od zdrowego jedzenia. Są osoby, które w sposób rozsądny dbają o podaż wartościowych, zdrowych posiłków, ale dopuszczają też możliwość zjedzenia czasami czegoś, co wydaje się mniej zdrowe albo nawet  szkodliwe. U osób chorujących na ortoreksję takie odstępstwo wywołuje poczucie winy i lęku. Osoby te przejawiają silną potrzebę kontroli. Ich zachowania stają się obsesyjne. Kluczową rolę odgrywa psychika, sposób przeżywania, rozumienia swoich emocji.

Kiedy szukać pomocy?

Warto zwrócić się po pomoc do psychologa, psychodietetyka, gdy nasze samopoczucie zostaje uzależnione od tego co i w jaki sposób jemy, większość wolnego czas poświęcamy na planowanie, przygotowywanie posiłków a inne obszary życia stają się mało istotne. Zazwyczaj takie zmiany zauważają też nasi najbliżsi. Niekiedy potrzeba dłuższej pracy nad zmianą nieprawidłowych nawyków a także psychoterapii.

Autor: Dorota Wojciechowska – psycholog, psychodietetyk

Poprzedni wpis
Nie taki seksuolog straszny, jak go malują. Z jakimi problemami warto udać się do specjalisty?
Następny wpis
Psychoterapia dla dzieci i młodzieży