Obsesje i kompulsje – czym są i co wyróżnia chorych?

categorykategorie: Bez kategorii

Mother comforts her teen daughter

Znany bohater filmu „Dzień świra”- Adam – wszystko robi „na siedem”: herbatę miesza siedem razy, pije wodę na siedem łyków, siedem razy podciera się papierem toaletowym. Zanim usiądzie w fotelu, dokonuje rytuału poprawienia ubrania, obciąga spodnie, układa koszulę. Przy parzeniu kawy musi wsypać idealnie równą łyżeczkę, a gdy to nie wychodzi, zaczyna od nowa. Opisywane zachowania to kompulsje. Pomimo że z zewnątrz nasz bohater może wydawać się zabawny, to jego choroba jest bardzo poważna i nie pozwala mu być szczęśliwym.

Czym są obsesje i kompulsje i jak często występują?

Obsesje to natrętne myśli, natomiast kompulsje oznaczają natrętne zachowania. Natrętne oznacza, że pojawiają się bardzo często, przez długi czas, są uporczywe i trudne do powstrzymania. Obsesje mogą stanowić nawet 90 proc. wszystkich myśli chorego, co oznacza że zniewalają jego umysł. Pojawiają się wbrew woli danej osoby. Pacjenci prawie zawsze wiedzą, że natręctwa są irracjonalne i niedorzeczne. Mimo to nie potrafią się od nich uwolnić. Występowaniu obsesji i kompulsji towarzyszy zwykle niepokój, lęk i poczucie winy.

Gdy myśli i zachowania natrętne występują razem, przybierają postać zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (dawna nazwa to nerwica natręctw) Chorobie tej zwykle towarzyszą dodatkowe objawy np. tiki, stany depresyjne lub lękowe. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne dotykają około 2,5 proc. populacji.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Poprzedni wpis
Psychoterapia grupowa oparta na procesach grupowych
Następny wpis
Psychoterapia indywidualna, par