Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to dzień w którym możemy pokazać swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV/AIDS. Czerwona kokardka jest symbolem solidarności z nimi oraz ich rodzin i przyjaciółmi.
Od początku epidemii od 1985 roku do maja 2015 rozpoznano w Polsce 19 120 nowych zakażeń wirusem HIV, 3 246 zachorowań na AIDS. Przez ten czas w Polsce zmarło 1299 osób. Tego dnia czerwona kokardka, pozwala pamiętać o zagrożeniu i wadze profilaktyki HIV/AIDS. Jest też symbolem pamięci o osobach żyjących z HIV/AIDS, jak również skłania nas do refleksji nad jakością życia i społecznym traktowaniu ludzi dotkniętych wirusem.
Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne to jedne z częściej występujących zjawisk w tej grupie. Niewystarczająca profilaktyka spowodowana brakiem środków na kampanie społeczne powoduje niski poziom podstawowej wiedzy, co w konsekwencji często doprowadza do dyskryminacji i lęku przed osobami żyjącymi z HIV/AIDS. Kolejnym ważnym czynnikiem są krzywdzące stereotypy dotyczące tej różnorodnej grupy, w której możemy znaleźć cały przekrój społeczny: od dzieci do seniorów, profesorów i osób bez wykształcenia, mieszkających w dużych miastach i małych wioskach, osób żyjących w izolacji społecznych i żyjących na salonach. Krzywdzące opinie wypowiadane publicznie w gronie przyjaciół, pracowników, wypisywane w internecie w znaczący sposób wpływają na sytuację psychologiczną tej grupy. Osoby te często zmagają się z własnym poczuciem wykluczenia społecznego, co jeszcze bardziej wzmacniane jest przez społeczeństwo. Potrzeba akceptacji społecznej jest potrzebą każdego z nas i trudno bez niej żyć.
Należy zaznaczyć, że grupa ta nie jest zagrożeniem w codziennym życiu, jeżeli jest świadoma swojej choroby. Brak świadomości własnego statusu serologicznego powoduje większe zagrożenie przy współżyciu seksualnym, porodzie, wspólnym używaniu igieł itp. Bezpłatne i anonimowe poradnictwo i testowanie w kierunku HIV umożliwia uzyskanie wiedzy na temat własnego statusu serologicznego. Niewiedza jest kwestią strachu, lęku i odsunięcia od siebie informacji, że HIV dotyczyć może też mnie. Pamiętajmy, że niewiedza zabija. Dostępność badań i poradnictwa pozwala na łatwe korzystanie z diagnostyki w szczególności w dużych miastach. Obecnie osoby żyjące z HIV mają dostęp do specjalistycznego bezpłatnego leczenia, które pozwala na normalne funkcjonowanie w rolach społecznych i zawodowych. Pozwala na planowanie rodziny, bezpieczną prokreację i normalne życie codzienne.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ