categorykategorie: bezpłatne

W dalszym ciągu w społeczeństwie zauważyć można pewne schematy dotyczące zdrowia. Ludzie zazwyczaj nie przejmują się drobnymi dolegliwościami, tłumacząc je sobie racją wieku, męczącą pracą, niewyspaniem. Bywa że takie zaniedbania prowadzą do przewlekłych chorób, które wymagają długiego leczenia. To wszystko dotyczy zdrowia fizycznego, a co w takim razie z naszym zdrowiem psychicznym? Te niestety jeszcze dość często traktowane jest po macoszemu. Kryzys emocjonalny, czy choroby psychiczne przez znaczną część nadal postrzegane są jako coś wstydliwego i krępującego. Często zamiast pomocy, czy wsparcia najbliższych, osoba która doświadcza trudnych chwil, może usłyszeć, żeby wzięła się w garść, że nie tylko ona ma zły dzień. Tymczasem zdrowie psychiczne powinno być traktowane na równi z fizycznym, bo ma taki sam wpływ na dobrostan człowieka.

Medyczny model zdrowia psychicznego koncentruje swoją uwagę na tym, co w człowieku słabe. To co w człowieku funkcjonuje jest pomijane, a więc nie uwzględniane w procesie leczenia. Wyleczenie to ustąpienie objawów choroby, a nie satysfakcjonujące życie. Medyczny model tworzy klasyfikacje chorób. Pierwsza z nich zawarta jest w wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo

Psychiatryczne Diagnostic and Statistical Manual of Mentol Disorders (DSM), druga – w opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia Interntional Classification of Diseases (ICD). Osoba zdrowa to ta, która nie posiada zdiagnozowanej choroby. Choroba jest wyizolowana z osoby. W ujęciu medycznego modelu osoba chora to bierny biorca leczenia, niestety stygmatyzowały diagnozą.

Podejście do zdrowia psychicznego w kontekście psychologii pozytywnej jest zgoła różne od tego, które przedstawia powyższy model zdrowia psychicznego. Zdrowie psychiczne w objęciach psychologii pozytywnej – Leczenie to nie tylko naprawianie tego co złe, ale budowanie tego co dobre. M. Seligman 1998.

Psychologia pozytywna zwraca uwagę na to, co w człowieku silne, co pozwala przetrwać trudności, a nawet wyjść z nich i dalej funkcjonować w pełni. Stawia sobie ważne cele: wyjaśnienie od czego zależy dobre życie, znalezienie czynników, które pozwalają dobrze żyć jednostce i innym wokół niej, czyli znalezienie siły psychicznej. Nie samo jej zidentyfikowanie jest istotą psychologii pozytywnej, ale opracowanie oddziaływań, które sprawią, że ludzie będą mogli nad swoimi siłami psychicznymi pracować, budować je, wzmacniać. Toteż w kręgu zainteresowań psychologii pozytywnej są trwałe dyspozycje człowieka, sprzyjające dobremu życiu.

Model zdrowia psychicznego psychologii pozytywnej zakłada, że trzeba widzieć słabość i siłę, a więc funkcjonowanie zaburzone i optymalne, korzystać z naukowej wiedzy psychologicznej, służyć diagnozie wspierającej dobre życie, przystawać do warunków współczesnego życia. W modelu zdrowia psychicznego psychologii pozytywnej stworzono klasyfikację jednostek optymalnego funkcjonowania.

Szerzej na temat zdrowia psychicznego, jego wpływie na człowieka, postrzeganiu przez społeczeństwo oraz sposobów dbania o nie porozmawiamy podczas warsztatu. Dowiemy się również, że kryzys może mieć także pozytywne strony, porozmawiamy o odporności psychicznej i co robić, żeby ją wspierać. O tym wszystkim porozmawiamy już w piątek 24.09 o godzinie 17.00-19.00 podczas warsztatu online pt. „Myśli, emocje i działania – w kręgu wewnętrznych przekonań na temat zdrowia psychicznego i kryzysów psychicznych.”, który poprowadzi nasza psycholog i psychoterapeutka Anna Kowalska.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY pod numerem telefonu 733-563-311 lub e-mail: twojpsycholog2@gmail.com
(Spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w ramach projektu Razem po zdrowie)

Jeśli nie widziałeś naszych wcześniejszych warsztatów, zapraszamy na nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz kompendia wiedzy na temat zdrowia psychicznego. KLIK

Poprzedni wpis
Zapraszamy na warsztat online: Praca z krytykiem wewnętrznym
Następny wpis
Finał kampanii Jesteś dla mnie ważny