categorykategorie: bezpłatne

Profilaktyka uzależnień to działania nastawione na osobę lub grupę społeczną, które mają na celu ograniczenie rozmiarów używania lub nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz zapobieganie różnorodnym problemom z tym związanym. Problemy jakie najczęściej są konsekwencją nadużywania alkoholu oraz innych toksycznych substancji to, poza szkodami zdrowotnymi, również konsekwencje o charakterze społecznym: przestępstwa, przemoc domowa, rozwody, rozpad więzi rodzinnych, wypadki, agresja oraz zaniedbywanie dzieci. 
 
Seniorzy są grupą, która jest zagrożona uzależnieniem od alkoholu czy leków. Doświadczają oni zmian na wielu obszarach funkcjonowania: zawodowego, rodzinnego czy społecznego. Często towarzyszy temu poczucie zagubienia i trudność odnalezienia się w zmieniającej się rzeczywistości. To moment w życiu, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na szukanie szybkich sposobów regulacji emocji, które często są związane z alkoholem czy innymi używkami np. moment, kiedy tracimy ukochaną osobę.  

W jaki zatem sposób można wcielić w życie profilaktykę uzależnień będąc na emeryturze? 

Pierwszy krok to znalezienie bezpiecznej przestrzeni w nowej rzeczywistości. Przestrzeni, która będzie pomocna w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. W Warszawie działają liczne kluby seniora, fundacje czy domy kultury, które mają w swojej ofercie zajęcia rozwijające funkcje poznawcze, ćwiczące pamięć i koncentrację. Nie brakuje zajęć z gimnastyki, malarstwa czy robótek ręcznych. Do naszej Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM możesz przyjść i skorzystać z całego pakietu bezpłatnych zajęć aktywizujących. Istotnym elementem prowadzonych przez nas działań są działania specjalistyczne takie jak profesjonalna pomoc psychologiczna, warsztaty arteterapeutyczne czy muzykoterapia.  

Pamiętajmy jednak, że odnalezienie swojej bezpiecznej przestrzeni pozwoli nam nie tylko rozwinąć swoje zainteresowania, ale może okazać się niezbędne do tego, abyśmy mogli otworzyć się na drugiego człowieka i podzielić się z nim tym co czujemy, co nas dotyka, z czym mamy problem. Dzięki temu będziemy mogli budować głębokie relacje z innymi ludźmi oparte na zaufaniu.

Kolejnym ważnym krokiem jest zauważenie swoich potrzeb i ich zaakceptowanie. Kiedy zaczynamy być dla siebie ważni, to wówczas relacje z innymi ludźmi stają się łatwiejsze. Postarajmy się nie wybiegać w przyszłość oraz nie analizować przeszłości, ale nauczmy się być tu i teraz i czerpać przyjemność z chwili obecnej. Spróbujmy wsłuchać się w nasze ciało i reagować na jego potrzeby. 

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, aby nie bać się prosić o pomoc. Zawsze możesz zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry po to, aby wspólnie ze specjalistą znaleźć rozwiązanie problemu. Zawsze możesz przyjść do nas i wspólnie poszukamy rozwiązania. Możesz też skorzystać z grupy wsparcia dla seniorów, konsultacji indywidualnych lub jeśli nie masz w sobie gotowości, to zadzwoń na nasz telefon zaufania. 

Artykuł został napisany przez Julię Wilczewską w ramach projektu RAZEM po zdrowe nawyki. Więcej informacji na temat projektu znajdziesz TUTAJ (klik)
 

Poprzedni wpis
Bezpłatne konsultacje dla nastolatków
Następny wpis
Praca dla psychoterapeuty