categorykategorie: bezpłatne

W mojej pracy zazwyczaj mam do czynienia z osobami będącymi w kryzysach psychicznych, doświadczających chorób psychicznych, czy chwilowego wypalenia. Coraz częściej, osoby te same szukają pomocy dla siebie. Ich samoświadomość dotycząca potrzeby terapii jest bardzo istotna w procesie zdrowienia. Podczas sesji w gabinecie zauważam również potrzebę wsparcia rodziny pacjenta, który się do mnie zgłosił. Często choroba psychiczna odbija swoje piętno na osobach z jego najbliższego otoczenia.

Praktyka psychoterapeutyczna pokazuje, że do terapii zgłaszają się osoby, które zmagają się z różnymi problemami. Czasami jest to kryzys związany ze zmianą sytuacji życiowej, czasem stałe schematy bycia w relacji z innymi, które nagle zawodzą i stają się nieskuteczne, częstym powodem zgłaszania się na terapię są uzależnienia od różnych rzeczy: alkoholu, jedzenia, internetu, zakupów. Warto podkreślić także to, jak pojawienie się choroby psychicznej u jednego z członków rodziny może wpływać na pozostałe osoby, na całą dynamikę relacji rodzinnych. Choroby psychiczne takie jak np. depresja, schizofrenia, anoreksja to choroby, które są doświadczeniem całej rodziny. Osoba chorująca, która jest objęta pomocą psychiatry, często trafia również do psychoterapeuty, ale nie zawsze pomocą psychoterapeutyczną jest objęta rodzina, a często bliscy potrzebują również pomocy i wsparcia. Choroby psychiczne często w początkowym stadium trudno rozpoznać i nazwać. Bliscy zauważają zmianę ale nie bardzo wiedzą co robić, jak sobie radzić, jak postępować. To może powodować ogromny chaos, niepewność, lęk.

Choroba psychiczna dotyka całą rodzinę, a nie tylko jedną osobę na nią cierpiącą. W takiej sytuacji ważne jest objęcie wsparciem psychologicznym całej rodziny. Polega ono na tym, że bliscy osoby chorującej psychicznie mogą dowiedzieć się na czym dana choroba polega, jak mogą pomoc chorującemu, a także jak radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Oprócz wsparcia, członkowie rodziny dowiedzą się, w jaki sposób w codziennym życiu mogą pomóc osobie chorującej. Nauczą się również jak reagować w chwilach zaostrzenia się choroby, oraz jak funkcjonować, gdy choroba dotyka ich najbliższych.

Niezwykle ważną kwestią, a często pomijaną, jest zadbanie o siebie, o swoje życie i komfort psychiczny. Trzeba pamiętać, że żeby być wsparciem w walce z chorobą, trzeba równie mocno dbać o siebie. Z moich obserwacji wynika, że osoby z otoczenia moich pacjentów, często zapominają o sobie, a całą energię kierują na wsparcie najbliższych dotkniętych chorobą psychiczną.

Dbałość o siebie a choroba

Dbałość o siebie jest szczególnie ważna w kontekście różnych emocji które mogą się pojawiać, gdy bliska osoba doświadcza choroby psychicznej. Często u bliskich osoby chorującej pojawia się złość, smutek, poczucie bezsilności, zniechęcenie. Ważne jest aby w przestrzeni terapeutycznej z pomocą terapeuty móc rozmawiać o tym, czego się doświadcza, wypracowywać własne sposoby na radzenie sobie w trudnych momentach.

Rodzina, która staje w obliczu choroby psychicznej często musi zmienić zasady na jakich do tej pory funkcjonowała. Często zmiany wymagają zwykłe życiowe czynności, jak choćby zrobienie zakupów, przygotowanie posiłków. Czasem wymagana jest stała obecność kogoś bliskiego, gdy stan osoby chorującej się zaostrza. To wszystko nie dzieje się bez wpływu na życie poszczególnych osób tworzących rodzinę, tych, którzy mieszkają pod jednym dachem, ale także tych bliskich mieszkających oddzielnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania rodziny w obliczu choroby psychicznej, zapisz się na bezpłatny warsztat, który poprowadzi nasza psychoterapeutka Dorota Wojciechowska. Warsztat odbędzie się we wtorek 05.10 o godzinie 17.00-19.00 na platformie ZOOM. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY pod numerem telefonu 733-563-311 lub e-mail: twojpsycholog2@gmail.com

Zapraszamy na cykl warsztatów w ramach projektu Razem po zdrowie oraz kampanii Jesteś dla mnie ważny. Poprzez nasze działania chcemy pokazać czym jest choroba psychiczna i jak RAZEM możemy sprawić, by osoby chorujące psychicznie czuły się akceptowane i rozumiane.

(Spotkanie jak również cały cykl warsztatów odbywa się w ramach projektu Razem po zdrowie)

Poprzedni wpis
Psychoterapia indywidualna, par, dzieci i młodzieży
Następny wpis
Zapraszamy na warsztat online z Dorotą Wojciechowską