categorykategorie: bezpłatne

Istotnym elementem diagnostycznym jest czas występowania objawów. Kryterium czasowe różni się w poszczególnych zaburzeniach. W przypadku lęku uogólnionego przyjmuje się utrzymywanie objawów przez sześć miesięcy. Innym ważnym elementem diagnostycznym jest częstotliwość występowania objawów. Lęk paniczny można zdiagnozować już w sytuacji kilku ataków lęku wciągu miesiąca. To wszystko jest istotne diagnostycznie, ale w tym aspekcie możesz zdać się na specjalistów. Ważne, abyś miał poczucie, że w sytuacji dużego dyskomfortu zawsze możesz zgłosić się po pomoc, niezależnie od tego, jak długo trwa twój problem.

Pod tym, co potocznie nazywamy zaburzeniami lękowymi, kryje się cała gama różnych trudności i zaburzeń. Klasyfikacja ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) zaburzenia lękowe, nerwicowe i związane ze stresem opisuje pod indeksami F.40-F.48. Uwzględniając wszystkie podkategorie i specyficzne fobie, możemy wyróżnić aż 45 jednostek chorobowych. Wszystkie one różnią się objawami, przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami zdrowotnymi. Ciężko więc jednoznacznie i ogólnie opisać, czym są zaburzenia lękowe, ponieważ jest ich wiele, a lęk jest przeżywany na różne sposoby. Są jednak pewne objawy, które mogą nas zaniepokoić i być dla nas sygnałem, że warto poszukać dla siebie pomocy.

Jak rozpoznać objawy szeroko rozumianych zaburzeń lękowych?

Szczególnie alarmujące są następujące objawy:

  • Występowanie nagłych ataków lęku bez wyraźnego zagrożenia. Pacjenci często nie potrafią nazwać źródła lęku. Boją się, ale niewiedzą czego.
  • Uczucie zagrożenia życia, uczucie, jakby za chwilę miało się umrzeć.
  • Codzienne nieustające napięcie i zamartwianie się w rutynowych działaniach.
  • Silna koncentracja myśli na źródle lęku, nawet w bezpiecznym otoczeniu.

Unikanie wychodzenia z domu z obawy przed…

Jak już ustaliliśmy, zaburzenia lękowe mają różne formy. Lęk może być krótki i bardzo intensywny (lęk napadowy), może być chroniczny, nieprzerwany i utrzymujący stały poziom (lęk uogólniony).

Cały rozdział poświęcony zaburzeniom lękowym, znajdziesz w naszym PORADNIKU „JESTEŚ DLA MNIE WAŻNY”.

Zobacz nasz kanał na YouTube. Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi filmami, zostań naszym subskrybentem.

Poprzedni wpis
BiegnieMy RAZEM dla zdrowia psychicznego
Następny wpis
HARMONOGRAM KWIECIEŃ 2023