Zbieramy na pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy

categorykategorie: bezpłatne

Trwająca na Ukrainie wojna zabrała milionom osób bezpieczeństwo. Tysiące osób z dnia na dzień straciło wszystko, zostając naznaczonym traumą wojny. Osoby, którym udało się uciec z objętego wojną kraju nie przestają płakać, nawet we śnie budzą się z przerażenia, że za moment znów będą uciekać do bunkra, bo rozpoczęła się kolejna fala bombardowań. Często syreny karetek, uliczny gwar i głośne samoloty wywołują u nich paniczny strach. Uchodźcy uciekając przed wojną, zostali zmuszeni do bolesnej rozłąki z najbliższymi, którzy zostali walczyć o wolność. Z dnia na dzień zostali wyrwani ze swojego bezpiecznego azylu, który za sprawą wojny przestał już istnieć.

Osoby, które przybywają do Polski, to przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi, seniorzy i osoby niezdolne do obrony swojego kraju. Często jedynie z niewielkim bagażem i w ciężkim stanie psychicznym, bez znajomości języka, czy realiów życia w Polsce, nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, związanych ze zdobyciem żywności, dachu nad głową czy zapewnieniem dostępu do niezbędnych leków. Na to nakładają się wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego, powstające wskutek przeżywanego przez te osoby wysokiego poziomu stresu, traumy oraz ogromnego niepokoju o bliskich, pozostających na objętych działaniami wojennymi terenach Ukrainy. Na miejscu w Polsce doraźna pomoc udzielana jest często przez przypadkowe osoby, bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat tego, jak efektywnie wspierać osoby, znajdujące się w stanie traumy czy doznające sytuacji kryzysowych, co może przyczyniać się do wtórnej retraumatyzacji tych osób.

Nasza Fundacja od 2013 roku aktywnie działa w zakresie interwencji kryzysowej , wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, zarówno doraźnego, jak i długofalowego. Jesteśmy świadomi, że im szybciej specjalistyczna pomoc psychologiczna zostanie takim osobom udzielona, tym mniejsze ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju zaburzeń po przeżyciu traumatycznych doświadczeń, którymi mogą być PTSD (zespół stresu pourazowego), zaburzenia lękowe, depresja i inne.

Wiemy jak działać i pomagać. Potrzebujemy do tego Waszego wsparcia. Jest ono teraz bardzo potrzebne. Od początku trwania wojny na Ukrainie podejmujemy się profesjonalnej pomocy psychologicznej: grupa wsparcia, telefon zaufania, konsultacje psychologiczne – jesteśmy przekonani, że nikt nie może zostać sam w obliczu tragedii jaką jest wojna!!!!!!!!!!!!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić specjalistyczną pomocy psychologiczną w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Wiemy, że wymaga to od nas odpowiedzialności i wytrwałość.

NA CO ZBIERAMY PIENIĄDZE?

Między innymi na:

  • Objęcie opieką psychologiczną osób z Ukrainy potrzebujących tego rodzaju wsparcia, prowadzenie grupy wsparcia, telefonu zaufania a także pomoc psychologiczna i specjalistyczna oraz wsparcie w adaptacji do życia w Polsce.
  • Wsparcie interwencyjne: działania prowadzone przez psychologów, psychoterapeutów oraz wolontariuszy na ulicy (streetworking), psychologiczne wsparcie telefoniczne oraz opieka psychologiczna udzielane osobiście w zakresie interwencji kryzysowej i pomocy psychologicznej.
  • Stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której prowadzone będą działania psychologiczne dla osób uciekających przed wojną. Powiększenie zespołu o psychologów i psychoterapeutów przyjeżdzających z Ukrainy.
  • Stworzenie punktu pomocy – miejsca, gdzie osoby z Ukrainy dostaną pomoc w procesie adaptacji do życia w Polsce (dot. możliwości pozyskania żywności, odzieży, innych niezbędnych produktów, a także podstawowych informacji o prawach, przysługujących osobom o statusie uchodźcy w Polsce), udzielanie informacji dot. podstawowych kwestii, związanych z dostępem do niezbędnych usług medycznych i konsultacji lekarskich, wsparcia farmakologicznego czy psychologicznego, pokierowanie osób do odpowiednich placówek medycznych oraz przygotowanie druków wielojęzycznych, wspierających uchodźców w kontakcie ze służbą zdrowia (np. dotyczących umawianych konsultacji lekarskich, czy refundacji i realizacji recept itd.).
  • Przeszkolenie wolontariuszy z zakresu interwencji kryzysowej, a także zasad udzielania wsparcia psychologicznego w dłuższej perspektywie czasowej, w zależności od potrzeb poszczególnych osób. A także udzielanie bieżącego wsparcia psychologicznego psychologom i wolontariuszom, co ma zapobiec przeciążeniu psychicznemu osób pomagających, traumie i zjawisku wypalenia zawodowego.

Dołącz do nas i wesprzyj nasze działania pomocowe dla mieszkańców Ukrainy. Nawet niewielka kwota przybliży nas, do realizacji wyznaczonych celów, a tym samym do niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli na skutek wojny.

Darowiznę możesz wpłacić przez portal zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/m5prag

lub na wydzielone konto naszej Fundacji: BNP Paribas Bank: 69 1600 1462 1083 1607 4000 0003

Poprzedni wpis
Razem po siłę. Poradnik, jak dbać o dobrostan psychologiczny: Współuzależnienie
Następny wpis
Razem po zdrowe nawyki: Uzależnienia