Rozwód rodziców. Jak zadbać o dziecko w trakcie rozwodu

categorykategorie: płatne

Rozwód rodziców to niewątpliwie najtrudniejsze doświadczenie wieku dziecięcego. Niezależnie od tego w jakich okolicznościach do niego dochodzi, towarzyszą mu skrajne emocje, których świadkami często są dzieci. Czy istnieje zatem sposób, by przygotować najmłodszych na rozpad rodziny, która  do tej pory była ich bezpiecznym azylem? Na to pytanie odpowie nasza psycholog i psychoterapeutka Anna Kowalska.

„Nie możemy w ferworze własnych konfliktów zapominać, że to nasze dorosłe trudności. Dzieci nie tylko je widzą, ale próbują sobie z nimi poradzić. Często myślą, że miały jakiś wpływ na rozpad związku i próbują szukać przyczyn w swoim postępowaniu. Czasem usiłują połączyć rodziców. Wierzą, że znajdą sposób na to, żeby życie było takie jak dawniej, żeby rodzice się kochali. Ta rodzicielska miłość daje im przecież stabilizację, poczucie, że dom nadal jest miejscem znanym i trwałym, że jego ściany nie rozsypią się, a sufit nie odleci z wiatrem kolejnych kłótni. Dobrze, żeby dziecko zostało spokojnie poinformowane o trudnościach rodzinnych. Żeby jego emocje zostały zauważone i przyjęte przez rodziców. Ono ma prawo się bać, złościć, smucić. Dla dziecka perspektywa odejścia jednego z rodziców jest jak wybuch. Jeśli rodzice uważają, że teraz trzeba walczyć z partnerem, że muszę mu pokazać jaka jestem silna/waleczny, że robię to dla ciebie córeczko, bo musisz mieć na lekcje gry na skrzypcach a ten podły ojciec nie chce ci dołożyć na owe lekcje, to pamiętajmy, że córka ma prawo kochać ojca, a my obowiązek uszanować tę miłość.”

Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Zadbaj więc o jego bezpieczeństwo podczas konfliktów czy rozwodu z partnerem, tak aby w przyszłości wasza latorośl potrafiła poprawnie budować relacje międzyludzkie i rodzinne. Pamiętaj, że wzorce rodzinne przechodzą z pokolenia na pokolenie. 

Zazwyczaj podczas rozwodu trudno uniknąć kłótni czy nieporozumień. Pamiętaj jednak o tym, aby dzieci nie brały w nich udziału. Negatywne emocje mogą bardzo źle wpłynąć na dzieci, a nawet wywołać u nich poczucie winy. Mogą doprowadzić do sytuacji, w której dziecko zacznie obwiniać się o rozpad rodziny, stanie się apatyczne lub agresywne. W sytuacji kiedy nie potrafisz zapewnić dziecku poczucia bezpieczeństwa, czy porozmawiać o tym co się zmieni w jego życiu, nie wahaj się sięgnąć po fachowe wsparcie specjalistów.

„Ogromnie istotne jest ustalenie kontaktów z dzieckiem i dotrzymywanie obietnic. Dziecko traci stabilizację, a brak możliwości stałego, trwałego i ustalonego kontaktu z rodzicem, który opuścił dom jest dla niego kolejną stratą. Istotne, żeby dziecko miało określone miejsce w domu rodzica, który się wyprowadził, żeby spotkania z rodzicem nie były jak odwiedziny u koleżanki połączone z nocowaniem.”

Jeżeli jesteś w trakcie rozstania i nie potrafisz zapewnić dziecku poczucia bezpieczeństwa, skorzystaj z naszej pomocy. Umów się na spotkanie z Anną Kowalską, która specjalizuje się w psychoterapii dzieci i dorosłych, oraz we wspieraniu rodzin. Koszt spotkania wynosi od 130 – 150 zł.

Zadzwoń: 733 563 311 i zarezerwuj termin spotkania.

Poprzedni wpis
Bezpłatny warsztat psychologiczny z Kamilą Sitkowską
Następny wpis
Bezpłatny warsztat psychologiczny z Anną Kowalską