Zniszczyć siebie – czym jest anoreksja i bulimia?

categorykategorie: płatne

Anoreksja (anorexia nervosa) i bulimia (bulimia nervosa) to najczęściej występujące zaburzenia odżywiania. Ich niebezpieczeństwo polega na tym, że w większości przypadków prowadzą do poważnych zaburzeń somatycznych i wyniszczenia organizmu. Przerażający jest fakt, że 10% zachorowań na anoreksję kończy się śmiercią. Anoreksja i bulimia, mimo że manifestują się głównie zaburzeniami łaknienia, są niewątpliwie chorobami o podłożu psychicznym.

Anoreksja i bulimia – choroba ludzi młodych

Niepokoi fakt, że na zaburzenia odżywiania chorują przede wszystkim ludzie młodzi, częściej kobiety. Anoreksja zazwyczaj dotyka dziewczęta między 14 a 18 rokiem życia, przy czym obserwuje się tendencję do obniżania się wieku życia w chwili zachorowania. Początek zachorowania na bulimię występuje zazwyczaj między 18 a 24 rokiem życia.

Jaka jest przyczyna zachorowania na anoreksję lub bulimię?

Są różne czynniki, które mogą przyczynić się do zachorowania na zaburzenia odżywiania. Do najistotniejszych należą:

– zaburzenia w relacjach rodzinnych i rówieśniczych takie jak: wczesne utraty rodziców, brak wystarczająco bliskiej relacji z opiekunem (głównie na etapie bardzo wczesnego dzieciństwa – od urodzenia do 3 roku życia), odrzucenie przez środowisko rówieśnicze.

– występowanie zaburzeń psychicznych w rodzinie – u bliskich osób chorujących na anoreksję często występują uzależnienia oraz choroby afektywne dwubiegunowe, w rodzinach osób cierpiących na bulimię nierzadko spotyka się chorujących na depresję.

– cechy charakteru takie jak: niska samoocena i trudności z akceptacją siebie, perfekcjonizm, wysokie ambicje, nadmierny krytycyzm (głównie wobec siebie) oraz silna potrzeba kontroli.

– kulturowy wzorzec atrakcyjności fizycznej (szczupła sylwetka), eksponowany w serialach i programach telewizyjnych, internecie, reklamach.

Jeśli odczuwasz potrzebę konsultacji, umów się na wizytę do naszych specjalistów stacjonarnie lub online.
Dorota Wojciechowska Psycholog, Psychoterapeuta systemowy, indywidualny i rodzinny, Psychodietetyk
Anna Kowalska Psycholog, Psychoterapeuta, Psychodietetyk, Job coach

Poprzedni wpis
Dlaczego się obrażamy?
Następny wpis
Poszukujemy wolontariuszy do włączenia się w realizację kampanii społecznej!