Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu, mdlejesz na ulicy lub w autobusie i nikt ci nie pomaga. Brzmi strasznie, ale jeśli lęk przed taką sytuacją faktycznie uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, być może cierpisz na agorafobię. O to zaburzenie nerwicowe zapytałyśmy Dorotę Wojciechowską – psycholog, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).
Czym jest agorafobia?
Dorota Wojciechowska: Agorafobia jest zaburzeniem lękowym w postaci fobii, należącym do grupy zaburzeń nerwicowych. Charakteryzuje się lękiem przed otwartą przestrzenią, a także lękiem związanym z pewnymi sytuacjami o określonych cechach takich jak: przebywanie w miejscach publicznych, w tłumie, wyjście z domu, wejście do sklepu, samotna podróż publicznym środkiem transportu.
Jak rozpoznać fobię społeczną?
Jakie są jej przyczyny?
Nie można jednoznacznie wyodrębnić i określić przyczyn agorafobii. Jednym ze sposobów wyjaśnienia jest koncepcja upatrująca przyczyn tego zaburzenia w traumatycznym doświadczeniu z dzieciństwa, które uległo wyparciu. Przy czym ważne jest, że nie musiało mieć ono związku z sytuacją fobiczną, której obecnie doświadcza osoba chora.
Cały artykuł znajdziesz TUTAJ