O tym, jak trudno jest żyć z fobią społeczną, wiedzą w pełni tylko osoby, które na nią cierpią. Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie uczestniczyć w żadnych spotkaniach z ludźmi, wciąż paraliżuje cię przy nich obawa przed tym, jak cię odbiorą, a zwyczajne czynności powodują trudny do przezwyciężenia lęk. Nie chodzi tylko o wystąpienia publiczne czy poznawanie nowych osób – ci, którzy doświadczają fobii społecznej, czerwienią się, pocą i zmagają z innymi fizjologicznymi objawami fobii także w sytuacjach, które dla pozostałych są codziennością: gdy muszą kupić coś w sklepie czy zapytać o coś w urzędzie.
Obawa przed tym, co ktoś inny o nich pomyśli, powoduje, że wycofują się z życia społecznego i z czasem coraz rzadziej wychodzą z domu. Nie musi tak być. O to, jak żyć z fobią społeczną, zapytałyśmy Katarzynę Sass-Stańczak – psycholog, psychoterapeutkę z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).
Czym jest fobia społeczna?
Katarzyna Sass-Stańczak: Fobia to zaburzenie lękowe dawniej nazywane nerwicą. Ten rodzaj zaburzeń psychicznych jest aktualnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych trudności natury psychicznej. Zgodnie z nazwą polega ono na doświadczaniu nadmiernego lęku w określonych sytuacjach.
Cały artykuł znajdziesz TUTAJ