Cyklofrenia to choroba afektywna, która nie ma jasno określonych przyczyn. Życie z nią wymaga długofalowego leczenia. Jak jednak żyć z osobą, która cierpi na cyklofrenię? Zapytałyśmy o to Wiolettę Karłowicz-Dul – psycholog, psychoterapeutkę, seksuolog z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).
Zobacz również: Nagłe zmiany nastroju, euforia pojawiająca się na zmianę z depresją – to objawy cyklofrenii. Co to za choroba?
U kogo i dlaczego może się rozwinąć cyklofrenia?
Wioletta Karłowicz-Dul: Nie ma badań określających jednoznaczne przyczyny cyklofrenii. Istnieją hipotezy, które wskazują, że może mieć ona podłoże genetyczne. Jeśli u krewnych pojawiały się choroby afektywne, szczególnie u rodziców czy rodzeństwa, prawdopodobieństwo wystąpienia jest wyższe niż w rodzinach, gdzie nie stwierdzono takich problemów.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest aktywność neuroprzekaźników w mózgu, szczególnie serotoniny i noradrenaliny. Zmniejszony lub zwiększony ich poziom może być spowodowany przez schorzenia somatyczne, nadużywanie substancji psychoaktywnych lub stresowe doświadczenia życiowe takie jak śmierć członka rodziny, poważne problemy zdrowotne, utrata pracy czy nawet poród.