Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zespół objawów, które są następstwem jakiegoś traumatycznego przeżycia. Mogą być one rozmaite i różnić się u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać? Pytamy o to Wiolettę Karłowicz-Dul – psycholog, psychoterapeutkę, seksuolog z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).
Czym jest zespół stresu pourazowego?
Wioletta Karłowicz-Dul: Zespół stresu pourazowego (ang. posttraumatic stres disorder PTSD) to zespół typowych objawów, które pojawiają się w odpowiedzi na wydarzenia traumatyczne lub nadzwyczajnie zagrażające, w trakcie których osoba doświadczała silnego strachu, poczucia bezradności i przerażenia.
Sytuacje te wykraczają poza zakres normalnych doświadczeń człowieka, następują niespodziewanie i dlatego będą przeżywane jako uraz przez większość ludzi. PTSD może rozwinąć się zarówno w wyniku jednego dramatycznego epizodu, ale również w trakcie wielu powtarzających się sytuacji, które mogą mieć mniejszą intensywność, ale są rozciągnięte w czasie lub następują regularnie.
Kiedy PTSD może się pojawić?
Wydarzenia traumatyczne, po których może rozwinąć się stres pourazowy, to wszelkie sytuacje związane z niebezpieczeństwem śmierci, poważnego zranienia lub naruszenia nietykalności, w których osoba uczestniczyła lub była świadkiem.
Przykłady takich przeżyć to np. poważne wypadki komunikacyjne, katastrofy, kataklizmy, ataki terrorystyczne, a także wszelkiego rodzaju przemoc, napaści, gwałty, uprowadzenia i tortury. Szczególnym rodzajem urazowego doświadczenia jest również śmierć ważnej osoby i żałoba.
Cały artykuł jest dostępny TUTAJ